Jak karmić kota?

Jak karmić kota?
Kot jest ścisłym mięsożercą Ma 30 ostrych zębów. Nie rozgryza jednak nimi pokarmu, tylko łyka większe kęsy. Kot nie ma enzymu amylazy ślinowej. Oznacza to, że nie dochodzi u niego do wstępnego trawienia węglowodanów w jamie ustnej.

Dostosowanie karmienia kota do jego potrzeb

Koty posiadają niewielkie żołądki, a ich trawienie działa na zasadzie niskiego pH, dlatego ważne jest, aby zapewnić im małe, ale częste posiłki. Ten sposób karmienia pomaga w lepszym trawieniu i przyswajaniu składników odżywczych. Dodatkowo, sok trzustkowy u kotów ma właściwości antybakteryjne i potrafi neutralizować bakterie takie jak Salmonella czy Escherichia Coli, co czyni kota zdolnym do spożywania surowego mięsa. Dzięki temu koty są dobrze przystosowane do kociej diety mięsnej.

Kocia dieta białkowa jako niezbędna podstawa

Koty, jako naturalni mięsożercy, pozyskują energię głównie z białek i tłuszczów zwierzęcych. W ich organizmach proces glukoneogenezy polegający na pozyskiwaniu glukozy z białek zwierzęcych, jest stały. Umożliwia to utrzymanie stabilnego poziomu glukozy we krwi, lecz wymaga częstego karmienia. Tauryna, niezbędny aminokwas, jak również witamina A, muszą być dostarczane z pokarmu zwierzęcego, ponieważ koty nie są w stanie ich syntetyzować lub przekształcać z innych źródeł jak beta-karotenoidy.

Węglowodany w diecie kota - jak minimalizować ich nadmiar?

W przypadku kotów, zapotrzebowanie na węglowodany nie jest określone, gdyż ich trawienie zaczyna się dopiero w jelicie, a aktywność enzymów trawiennych odpowiedzialnych za ich rozkład jest niska. Trawienie węglowodanów u kotów jest ograniczone także przez brak enzymów amylolitycznych w ślinie oraz umiarkowaną obecność enzymów wątrobowych. Z tego powodu koty mogą efektywnie przetwarzać jedynie niewielkie ilości węglowodanów, a ich nadmiar prowadzi do fermentacji w jelicie grubym. Przy wyborze karm należy zwrócić uwagę na ich skład:

  • Unikać karm o wysokiej zawartości zbóż i skrobi.
  • Wybierać karmy bogate w białko zwierzęce.
  • Preferować mokre karmy, które zazwyczaj mają mniej węglowodanów.

Adaptacja układu trawiennego kota do surowej diety

Ze względu na krótkie jelita, koty są idealnie przystosowane do trawienia mięsa. Jelito cienkie kota, które ma długość od 1 do 1,7 metra, oraz jelito grube (0,3-0,4 metra), są dostosowane do diety bogatej w białka zwierzęce i tłuszcze, a nie węglowodany. To przystosowanie ewolucyjne sprawia, że ich dieta powinna opierać się na mięsie, które dostarcza im wszystkich koniecznych składników odżywczych.

Dlaczego koty muszą być karmione mięsem?

Koty czerpią energię i niezbędne substancje odżywcze przede wszystkim z mięsa, które dostarcza m.in. taurynę, witaminę A oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas arachidonowy. Koty nie są w stanie syntezować tauryny oraz witamin A i B3 z roślin. Dlatego kluczowe jest, aby kocia dieta była oparta na produktach zwierzęcych, które wspierają ich zdrowie i prawidłowy rozwój. oasy karma dla kota jest doskonałym wyborem dla spełnienia tych potrzeb.